وارن بافت کیست

وارن باقت

وارن بافت کیست

اگر شما به بازارهای مالی و سرمایه گذاری علاقمند باشید محال است نام وارن بافت را نشنیده و اوکه یکی از ثروتمندان معروف جهان است را نشناسید.او یکی از موفق‌ترین سرمایه گذاران تاریخ شناخته می‌شود که با دنبال کردن اصول و قوانین بنجامین گراهام موفق به ایجاد ثروتی چندین میلیون دلاری آن هم عموماً از طریق سرمایه گذاری در سهام و خرید شرکت ها در شرکت   Berkshire Hathaway برای خود جمع کند.

ارزش سهام سرمایه گذاران شرکت Berkshire Hathaway که در سال ۱۹۶۵، ۱۰۰۰۰ دلار در شرکت سرمایه گذاری کردند، امروز به بیش از ۵۰ میلیون دلار رسیده است.

بافت، در سال ۲۰۰۶ اعلام کرد که بیشتر سرمایه ۴۴ میلیون دلاری‌اش در سهام را به بنیاد بیل و ملیندا گیتس (۳۱ میلیون دلار) و چهار خیریه دیگر (۶ میلیون دلار) که توسط اعضای خانواده‌اش بنیان گذاری شده است، وقف می‌کند. او متولد سال ۱۹۳۰ در شهر اوهاما از ایالت نبراسکا آمریکا است.

زندگی شخصی وارن بافت

پدرش هاوارد بافت، تاجر و سیاستمدار بود. وارن بافت دومین فرزند از ۳ فرزند و تنها پسر خانواده بافت بود. او در دوران کودکی نیز استعداد زیادی در تجارت داشت. وارن تحصیلات خود را در دبستان رز هیل در شهر اوماها آغاز کرد. در سال ۱۹۴۲ پدرش در انتخابات کنگره آمریکا پیروز شد و در پی آن وارن بافت به همراه خانواده به واشینگتن دی سی نقل مکان کرد. وی در آن‌جا در مدرسه راهنمایی آلیس دیل تحصیلات‌اش را ادامه داد و در سال ۱۹۴۷ در ۱۶ سالگی از دبیرستان وودرو ویلسون فارغ‌التحصیل شد.

وارن بافت در آن دوران کارش را با فروش خانه به خانه آدامس، نوشابه کوکاکولا و مجلات هفتگی شروع کرد و مدتی نیز در مغازه پدربزرگش مشغول به کار شد. در ۱۱ سالگی سه سهم شرکت سایتزسرویس را به قیمت هر سهم ۳۷ دلار خرید.

پس از مدتی، قیمت هر سهم به ۲۷ دلار کاهش یافت. وی دست نگه داشت و پس از مدتی هر سهم را ۴۰ دلار فروخت؛ ولی سیر صعودی قیمت سهام مذکور ادامه یافت و به ۵۰۰ دلار رسید.

این تجربه بعدها به یکی از بزرگ‌ترین درس‌های سرمایه‌گذاری وارن بافت تبدیل شد.

وارن بافت در سال ۱۹۵۰ با مدرک کارشناسی از دانشگاه نبراسکا فارغ‌التحصیل شد.او بعد از مطالعه کتاب “سرمایه گذار هوشمند” اثر بنجامین گراهام تصمیم گرفت زیر نظر گراهام به تحصیل خود ادامه دهد،او توانست مدرک کارشناسی ارشد بازرگانی خود را در سال ۱۹۵۱ از دانشگاه کلمبیا اخذ کند.

روش سرمایه گذاری وارن بافت

چرا وارن بافت یک سرمایه گذار خوشنام است و توانسته است برای چندین دهه عملکردی بهتر از شاخص های بازار داشته باشد؟اکثر تحلیلگران بر این باورند که راز موفقیت وارن بافت انضباط، صبوری و سرمایه گذاری در سهام ارزشی است.

جان ترِین (John Train)، نویسنده کتاب “اربابان پول” در مورد روش سرمایه گذاری بافت گفته است: جوهره تفکر بافت این است که دنیای تجارت به تعدادی کسب‌وکار شگفت‌انگیز تقسیم شده است که ارزش سرمایه گذاری در قیمتی منصفانه را دارند، و تعداد زیادی از کسب‌وکارهای بد و متوسط که برای سرمایه گذاری های درازمدت جذاب نیستند.

عمدتاً بیشتر کسب‌وکارها ارزش قیمتی را که در آن به فروش می‌رسند ندارند، امّا در اندک مواردی کسب‌وکارهای شگفت‌انگیز هم وجود دارند.

وقتی این اتّفاق افتاد و سهام این شرکت‌ها را یافتید شجاعانه اقدام به خرید کنید و به وضعیت اسفناک فعلی اقتصاد و پیش‌بینی‌های بازار سهام هیچ توجهی نکنید.

معیارهای بافت چیست

 • نرخ بازگشت سرمایه کسب و کار مناسب است و بدهی زیادی نداشته باشند.
 • فرآیند کسب‌وکار و راه و روش فروش و سودآوری‌ آن ها قابل‌درک باشد.
 • از طریق سرعت دادن به جریانات نقدی خود، بتوانند سودشان را افزایش ‌دهند.
 • داشتن مزیتی که بتواند آن‌ها را از رقبای خود متمایز می‌کند و به آن‌ها اجازه دهد محصولات خود را آزادانه قیمت گذاری کنند.
 • درآمدهایشان قابل پیش‌بینی باشد.
 • مدیران شرکت، مالکیت بخشی از آن را داشته باشند.

نقل‌قول‌های مهم از وارن بافت

 • قانون شماره یک این است که هیچ‌وقت پولتان را نبازید، قانون شماره دو این است که هرگز قانون شماره یک را از یاد نبرید.
 • سهم تنها یک تکّه کاغذ خالی نیست. بلکه نشان‌دهنده مالکیت شما در یک کسب‌وکار هستند. پس وقتی به یک سرمایه گذاری می‌اندیشید، مثل یک مالک آینده‌نگر به آن فکر کنید.
 • سرمایه گذاری یعنی انتخاب سهام یک شرکت خوب در زمانی مناسب و نگه‌داشتن آن سهم تا هر وقتی‌که شرکت عملکرد خوبی دارد.
 • نوسانات بازار دوست شما هستند نه دشمنتان… به‌جای مشارکت در رفتارهای احمقانه، از آن‌ها سود کنید.
 • اگر پیش از سرمایه گذاری در یک شرکت به نگه‌داشتن سهام آن برای مدت حداقل ده سال فکر نمی‌کنید، پس وقت خود را بیشتر از ده دقیقه برای تحقیق در مورد آن تلف نکنید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *