مجمع شرکت های حاضر در بورس ایران

مجمع شرکت های حاضر در بورس ایران

دوست عزیز سلام

 

یکی از حقوق شما بعد از خرید سهام شرکت ها، یعنی زمانی که شما به عنوان سهامدار شرکت شناخته می شوید، حق رای خواهد بود.

قبلا در مورد حق رای در مقاله سهام بورس چیست؟ سهامدار بورس کیست؟  برای شما توضیحاتی دادیم.

شما برای استفاده از حق رای خودتان و همینطور اعمال نظرهای خودتان نسبت به عملکرد شرکتی که سهامدار آن هستید می توانید به عنوان سهامدار در مجامع شرکت موردنظر شرکت کنید و با استفاده از حق رای نظرتان را اعمال کنید.

در واقع این مجامع تنها روزنه و تنها راهی هستند که شما میتوانید در تصمیم گیری های شرکت دخیل باشید.

 

به این مقاله نگاهی بیاندازیدبا چه پولی وارد بورس بشیم و در بورس سرمایه گذاری کنیم؟

به همین دلیل قصد داریم در این مقاله در مورد مجمع شرکت های حاضر در بورس ایران و هرآنچه در این مجامع می گذرد با شما صحبت کنیم تا شما نسبت به حضور در آن ها به راحتی تصمیم گیری کنید.

 

 

مجمع چیست؟

شرکت ها برای تصمیم گیری در مورد مسائل مختلف و مهم شرکت گردهمایی هایی تشکیل می دهند که هیئت مدیره و سهامداران در آن شرکت می کنند.به این گردهمایی ها مجمع گفته می شود.

 

 

شرکت های فعال در بورس ایران چند مجمع دارند

 

شرکت ها دو مجمع دارند.عمومی عادی سالیانه و عمومی فوق العاده، که در هریک از آن ها در مورد مسائلی بحث و رای گیری می کنند. و سهامداران با شرکت در این مجامع می توانند به نسبت سهام خودشان حق رای داشته باشند.

 

به این مقاله نگاهی بیاندازیدتحلیل تکنیکال و سه اصل آن

 

هیئت مدیره هم موظف است که حداقل ده روز و حداکثر چهل روز قبل از تاریخ برگزاری مجامع از طریق روزنامه های کثیر الانتشار و پایگاه اینترنتی سازمان بورس و همچنین سایت اصلی شرکت آن را به سهامداران اعلام کند.

 

 

مجمع عمومی عادی سالیانه

 

همانطور که از نام آن هم مشخص است مجمع سالی یکبار و حداکثر چهار ماه بعد از سال مالی(سال مالی شرکت دوره ای است که شرکت در آن وضع مالی سالانه شرکت را محاسبه می کند) شرکت باید برگزار شود.

در مجمع عادی سالیانه عملکرد شرکت طی یکسال بررسی می شود و وضعیت شرکت توسط هیئت مدیره و سهامداران طبق عملکرد آن مورد رصد قرار می گیرد.

 

پیشنهاد ویژهدسترسی آسان به کتاب بورس مساوی ثروت

 

سهامداران می توانند با حضور در آن با رای خود اطلاعات مالی شرکت را تصویب کنند و همینطور در تصمیم گیری مقدار سود تقسیمی به سهامداران شرکت کنند و رای خودشان را طبق تصمیم خود اعلام کنند.

در کشور ما بیشتر شرکت ها سال مالی خودشان را اسفند ماه گذاشته اند به همین دلیل شما در سومین ماه بهار و اولین ماه تابستان(خرداد و تیر)شاهد تشکیل مجمع عادی سالیانه بیشتر شرکت ها خواهید بود.

 

 

مجمع عادی چه زمانی رسمی خواهد بود

 

در مجمع عادی حضور حداقل بیش از نصف سهامداران از نظر تعداد سهام باعث رسمیت مجمع خواهد شد و رای گیری ها با تصویب اکثریت نصف بعلاوه یک رای معتبر خواهد بود.

 

 

مجمع عمومی فوق العاده

 

این مجمع در مورد تصمیم گیری های خاص و در شرایط خاص برگذار می شود.

شما می توانید اینطور برداشت کنید که تمامی مجامع شرکت ها به جز همان مجمع عمومی عادی سالیانه که هر سال فقط یکبار تشکیل می شود فوق العاده هستند.

در این جلسه سهامداران که از طریق اطلاع رسانی شرکت از تاریخ برگذاری آن آگاه گشته اند در مورد مسائل مختلفی طبق صورت جلسه آن رای گیری خواهند کرد.

 

به این مقاله نگاهی بیاندازیدحداقل پول برای سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار

 

اصولا در مجامع فوق العاده شرکت ها در مورد افزایش سرمایه، کاهش سرمایه، انتخاب مدیر جدید، تغییرات اساسنامه، انحلال شرکت و هرآنچه در صورت جلسه مجمع عادی نمی تواند باشد پرداخته می شود.

 

برای شرکت در مجامع باید چه اطلاعاتی داشته باشیم

برای تصمیم گیری بهتر شما هنگام رای دهی و حضور ده روز قبل از تاریخ برگزاری تمامی اطلاعات مالی حسابرسی شده شرکت و شرکت های تابع آن و همچنین گزارش عملکرد هیئت مدیره به منظور آگاهی بیشتر شما منتشر به عنوان سهامدار در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

 


در این مقاله سعی کردیم به یکی دیگر از موارد پر اهمیت برای سهامداران که همان مجامع شرکت ها بود بپردازیم.

در مقاله آینده موارد دیگر را بررسی خواهیم کرد تا شما بتوانید با اطلاعات کامل آموزش بورس را پیش برده و سرمایه گذاری پربازده و معقولی در بورس داشته باشید.

 
در تلگرام به ما ملحق شو در اینستاگرام به ما ملحق شو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *