فرابورس چیست

OTC

فرابورس چیست

یکی از مهمترین اهداف شرکت های سهامی که باعث بالارفتن اعتبار و تامین مالی آسان تر شرکت خواهد شد ورود به بازار سرمایه و بورس ایران است.

اما ورود به بورس برای تعداد زیادی از شرکت های سهامی زمان بر است و دستیابی به این هدف برای این شرکت ها کاری ساده و سریع نیست.

و همینطور با توجه به شرایط سخت ورود به این بازار بسیاری از شرکت های سهامی توان ورود و بهره مندی از این بازار را ندارند و مزیت های این بازار جذاب را از دست می دهند.

در این مقاله قصد داریم به صحبت در مورد فرابورس ایران که باعث گسترش بازار سرمایه گردیده است بپردازیم.

 

فرابورس چیست

فرابورس یا over the counter  یا بازار OTC ساختاری مشابه با بورس دارد که در تاریخ ۶ مهرماه ۱۳۸۸ به صورت رسمی تحت نظر بورس شروع به کار کرد.

شرایط پذیرش شرکت ها در این بازار به گونه ای است که شرکت ها با داشتن حداقل شرایط و در سریعترین زمان ممکن می توانند وارد بازار سرمایه شوند.

به بیان ساده تر می توانیم اینطور بگوییم که فرابورس وظیفه دارد قسمتی از بازار سرمایه که توان و فرصت ورود به بورس را نداشته است را ساماندهی کند.

 

به این مقاله نگاهی بیاندازیدتحلیل تکنیکال و سه اصل آن

یعنی فرابورس تمام فرصت های بورسی را در اختیار شرکت هایی می گذارد که شرایط ورود به بورس اوراق بهادار را نداشته اند و یا اینکه تمایل دارند سریع‌تر به این بازار وارد شوند.

در صورتی که تا قبل از فرابورس بسیاری از شرکت های سهامی از امکانات و مزایای بازار سرمایه محروم بودند که با ایجاد این بازار شرکت های زیادی از مزایای بازار سرمایه بهره مند می شوند.

 

تفاوت بورس و فرابورس

علاوه بر تفاوتی که در شرایط پذیرش این دو بازار با توجه به نظارت سازمان بورس وجود دارد و تسهیل پذیرش شرکت ها در فرابورس.  بورس و فرابورس در تعداد بازارها نیز با یکدیگر تفاوت دارند.

فرابورس ایران دارای پنج بازار است که شرکت ها برای ورود به هر کدام از این بازارها باید شرایطی داشته باشند

بازار اول

بازار دوم

بازار سوم(عرضه)

بازار پایه

ابزارهای نوین مالی

 

به این مقاله نگاهی بیاندازیدروند چیست

 

بازار اول فرابورس چیست

یکی از شرایطی که شرکت ها باید برای حضور در بازار اول داشته باشند، داشتن حداقل ده میلیارد ریال سرمایه ثبت شده است.

در این بازار دامنه نوسان قیمتی سهام و اوراق پذیرفته شده در آن ۵ درصد و بدون حجم مبنا است.

 

بازار دوم فرابورس چیست

بازار دوم هم همچون بازار اول شرایطی دارد که در این بازار سهام شرکت هایی مورد معامله قرار می گیرد که حداقل یک میلیار ریال سرمایه ثبت شده داشته باشند و همچنین مشمول ماده۱۴۱ لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت (‌ماده ۱۴۱ ” اگر بر اثر زیان‌های وارده حداقل نصف سرمایه شرکت از میان برود هیأت مدیره مکلف است بلافاصله مجمع عمومی فوق‌العاده ‌صاحبان سهام را دعوت نماید تا موضوع انحلال یا بقاء شرکت مورد شور و رأی واقع شود.

هرگاه مجمع مزبور رأی به انحلال شرکت ندهد باید در همان‌جلسه و با رعایت مقررات ماده ۶ این قانون سرمایهشرکت را به مبلغ سرمایه موجود کاهش دهد.

در صورتی که هیأت مدیره برخلاف این ماده به دعوت مجمع عمومی فوق‌العاده مبادرت ننماید و یا مجمعی که دعوت می‌شود نتواند مطابق مقررات‌قانونی منعقد گردد هر ذینفع می‌تواند انحلال شرکت را از دادگاه صلاحیتدار درخواست کند”) نباشند.

هم چنین در این بازار سهام شرکت های کوچک و همچنین شرکت های تازه تاسیس، شرکتهای زیان ده و… مورد معامله قرار می گیرند.

 

به این مقاله نگاهی بیاندازیدهوش مالی چیست؟

 

بازار عرضه فرابورس چیست

در بازار عرضه, عرضه یکجای سهام یا معاملات عمده صورت می گیرد. همچنین این بازار جهت پذیره نویسی اوراق بهادار است.

 

بازار پایه فرابورس چیست

بازار پایه ای که در این میان قرار گرفته متعلق به شرکت هایی است که مشمول ثبت در بورس هستند اما شرایط و امکان هیچ یک از بازارهای بورس و فرابورس را ندارند.

 

بازار ابزارهای نوین مالی در فرابورس چیست

در بازار ابزارهای نوین مالی انواع اوراق با درآمدهای تضمین شده مثل اوراق مشارکت، گواهی های سپرده بانکی و …که در زمان پذیرش حداقل سه ماه تا سررسید آنها باقی مانده باشد، قابل پذیرش هستند در صورتی که معاملات دست دوم آنها نیز منحصرا از طریق فرابورس صورت بگیرد.

 

به این مقاله نگاهی بیاندازیدحداقل پول برای سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار

مشخصات و ویژگی های کامل هر یک از این بازارها که ما توضیح مختصری از آن را به شما ارائه کردیم در آیین نامه معاملات بورس تهران و آیین نامه معاملات فرابورس ایران ذکر شده است که شما دوست عزیز برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از سایت سازمان بورس و اوراق بهادار (www.seo.ir) آنها را دریافت و مطالعه نمایید.

 

آشنایی با بازار سرمایه می تواند یکی از مهمترین گام های آموزش بورس باشد.

فرابورس ایران که در حال حاضر شرکت های بزرگی در آن سهام خودشان را در بستری امن به عموم عرضه می کنند می تواند پله ای برای رشد نقدینگی شما باشد.
در تلگرام به ما ملحق شو

در اینستاگرام به ما ملحق شو

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *