شاخص چیست_معرفی شاخص صنعت و شاخص مالی

شاخص چیست_معرفی شاخص صنعت و شاخص مالی

 

اگر مقاله شاخص چیست-معرفی شاخص های بورس را خوانده باشید در آن مقاله  معنی شاخص و کاربرد آن را مطرح کردیم و متوجه شدیم که شاخص معیاری برای تشخیص است که در بورس و برای فعالان بورسی مثل سرمایه گذاران و تحلیل گران کاربرد دارد.

همچنین دو شاخص مهم و کاربردیِ شاخص کل و شاخص قیمت را معرفی و با آن ها و اطلاعات در بر گیرنده این دو شاخص آشنا شدیم.

اما همانطور که گفتم علاوه بر شاخص کل و شاخص قیمت در بورس شما از شاخص های دیگری نیز می توانید بهره برده و از اطلاعات آن ها در جهت سرمایه گذاری بهتر استفاده کنید.

 

به این مقاله نگاهی بیاندازیدحداقل پول برای سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار

 

شاخص صنعت و شاخص مالی

با اندکی دقت در شرکت های پذیرفته شده در بورس متوجه خواهید شد که بخشی از این شرکت ها  در بخش صنعتی مثل شرکت های پتروشیمی، خودروسازی و… و بخش دیگر آن ها در بخش مالی فعالیت دارند همچون شرکت های سرمایه گذاری، باک ها، بیمه و…

برای بررسی وضعیت عمومی و کلی این دو بخش می توان از شاخص آن ها یعنی شاخص صنعت و شاخص مالی استفاده کرد.

 

به این مقاله نگاهی بیاندازیدتحلیل تکنیکال و سه اصل آن

 

شاخص صنعت چیست

شاخص صنعت بیان کننده سطح عمومی قیمت سهام شرکت هایی است که در بخش صنعت پذیرفته شده اند و هر زیر گروه در این بخش شاخص جداگدانه ای دارد.

همانطور که گفتم گروه خودروسازی که شامل شرکت های بزرگی همچون سایپا، ایران خودرو و… است در بخش صنعتی  قرار گرفته که برای بررسی کلی این گروه می توانید شاخص صنعت خودروسازی را بررسی کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که بررسی شاخص صنعت می تواند به شما کمک کند که صنعت مناسبی را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید اما این شاخص و شاخص گروه های آن مثل شاخص خودروسازی نباید به تنهایی ملاک انتخاب شما باشد.

چرا که شاخص صنعت کلیتی از این بازار را به شما نشان می دهد و امکان دارد با مثبت بودن شاخص شرکت هایی با روند منفی هم در آن صنعت وجود داشته باشند.

 

به این مقاله نگاهی بیاندازیدروند چیست

 

شاخص مالی چیست

شرکت های مالی مثل شرکت های بیمه و سرمایه گذاری یا بانها و کلیه شرکت های فعال در بخش مالی در این شاخص قرار می گیرند و شاخص مالی سطح عمومی قیمت سهام این شرکت ها را نشان می دهد.

همچون شاخص صنعت ، زیر گروه ها در این بخش هم شاخص های جداگانه ای دارند که شما به راحتی می توانید گروه مورد نظر خودتان همچون بانک ها و… را با استفاده از شاخصشان بررسی کنید و پی به روند کلی گروه مورد نظرتان ببرید.

باید دقت کنید که به عنوان سرمایه گذار تنها به شاخص مالی یا شاخص بانک ها و بیمه ها اکتفا نکنید.

زیرا امکان دارد با مثبت بودن  شاخص مالی یا شاخص بیمه و بانک و… شرکت مورد نظر شما روندی منفی پیش رو داشته باشد.

 

استفاده از شاخص در روند یادگیری آموزش بورس می تواند اطلاعات کلی از بازار به شما ارائه کند و شما میتواند برای یافتن صنعت بهتر و گروه بهتری برای سرمایه گذاری از این شاخص ها برای مقایسه استفاده کنید
در تلگرام به ما ملحق شو در اینستاگرام به ما ملحق شو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *