سهام عدالت

سهام عدالت چیست و چطور سهام عدالت را خرید و فروش کنیم

سهام عدالت چیست و چطور سهام عدالت را خرید و فروش کنیم

 

سهام عدالت یکی از مسائلی است که حتما این روزها بسیار در اخبار و رسانه و همچنین در جامعه و مخصوصا در بین فعالان بازار سرمایه در مورد آن صحبت می شود و قرار است که با موافقت رهبرانقلاب حضرت آیت الله خامنه ای آزادسازی آن صورت بگیرد.

بعد از موافقت رهبر انقلاب و صدور ابلاغیه زیر در پاسخ به درخواست ریاست جمهوری(حسن روحانی) در مورد آزاد سازی سهام عدالت،این روزها شاهد سوال و جواب های زیادی در مورد این سهام هستیم.

سهام عدالت

سهام عدالت

متن ابلاغیه رهبر معظم انقلاب به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله خامنه ای به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

درپی تصمیم واگذاری درصدی از سهام اصل ۴۴ قانون اساسی در قالب سهام عدالت با هدف گسترش عدالت اجتماعی و توانمندسازی خانوارهای کم درآمد، انتظار این بود که توسط مسئولین مربوط در دولتهای مختلف با اجرای دقیق مواد ۸ گانه ابلاغی ۱۳۸۵/۴/۱۲ هرچه سریعتر مقدمات لازم برای آزادسازی سهام عدالت و واگذاری تعیین قیمت آن به بورس فراهم گردیده و آیین‌نامه‌های اجرایی تهیه و به اجرا درآید.

در هر صورت با توجه به شرایط فعلی اقتصادی و عزم دولت برای عمل به تکالیفی که به عهده اوست، با آزادسازی سهام عدالت با رعایت امور زیر، موافقت می‌شود:

دارندگان سهام عدالت مجازند در محدوده زمانی مشخص مالکیت مستقیم سهام شرکت‌های سرمایه‌پذیر را انتخاب نمایند و به تناسب، نقش مدیریتی خود را ایفا کنند.

مقررات مورد نیاز جهت انتقال سهام به صاحبان سهام عدالت توسط شورایعالی بورس تدوین و تصویب شود. این مصوبات برای کلیه دستگاههای اجرایی لازم‌الاجراست.

نسبت به سهام باقیمانده در شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، شورایعالی بورس موظف است ضمن تشویق ماندگاری صاحبان سهام در شرکت‌های مذکور، از طریق مبادی ذیربط هرچه زودتر زمینه‌ی ورود آن شرکتها را در بورس فراهم نماید.

با توجه به تأخیری که در طول زمان نسبت به تحقق اهداف واگذاری این سهام پیش آمده است، و به دلیل ضرورت بهره‌مندی هرچه سریعتر مردم از منافع سهام خود، لازم است دولت محترم هرچه زودتر اقدامات مقتضی در جهت تحقق موارد مذکور در بندهای سه گانه فوق را به‌عمل آورد.

سیّد علی خامنه‌ای

۹ اردیبهشت ۱۳۹۹

 

سهام عدالت چیست

می توانیم اینطور در مورد سهام عدالت برداشت کنیم که این سهام نوعی یارانه بوده است که در دولت نهم اجرایی شده است و بنا به این طرح سهام عدالت از طریق شرکت‌های تعاونی عدالت استانی و در راستای اصل۴۴ قانون اساسی و خصوصی شدن شرکت های دولتی به مشمولان آن که عمدتا افراد تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی،اقشار کم درآمدو…بودندو در حال حاضر حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیون نفر دارنده سهام عدالت هستند واگذار شده است که سود این سهام یا همان سود شرکت های زیر مجموعه این سهام ۶ ماهه یا یکساله به حساب دارندگان سهام عدالت در این مدت واریز شده است.

این سهام علی رغم تصور برخی افراد به رایگان در اختیار مردم و اقشار مورد نظر قرار نگرفته است بلکه مبلغ واقعی آن از سود نقدی شرکت ها که باید سالانه به سهامدار پرداخت می شد کسر شده است و دارندگان سهام عدالت از سال ۹۵ سود خود را دریافت کرده اند و قبل از آن هیچگونه واریز سودی به دارندگان سهام عدالت انجام نشده است.

 

چه شرکت‌هایی در سبد سهام عدالت قرار دارند

شرکت های موجود در سهام عدالت شامل ۴۹ شرکت می باشند که شامل شرکت های:

آلومینیوم ایران یا ایرالکو با مالکیت ۳۰% و  ایران خودرو یا خودرو با مالکیت %۳ و بانک تجارت با مالکیت  ۴۰% و بانک صادرات ایران با مالکیت ۴۰% و بانک ملت با مالکیت ۳۰% و پارس سویچ با مالکیت ۴۶% و پالایش نفت بندر عباس با مالکیت ۲۰% و پالایش نفت تهران با مالکیت ۷۰% و پالایش نفت شیراز با مالکیت %۱۰ و پالایش نفت اصفهان با مالکیت ۲۰% و پالایش نفت تبریز با مالکیت ۲۰% و پتروشیمی مارون با مالکیت ۳۰% و پست بانک با مالکیت ۲۵% و چادرملو با مالکیت ۲۱% و حمل و نقل پتروشیمی با مالکیت ۲۹% و سایپا با مالکیت ۱% و سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران با مالکیت ۲۳% و سرمایه گذاری رنا با مالکیت ۲% و سیمان داراب با مالکیت ۵۰% و سیمان دشتستان با مالکیت  ۳۴% و فولاد آلیاژی ایران با مالکیت ۳۹% و فولاد خوزستان با مالکیت ۳۰% و فولاد مبارکه اصفهان با مالکیت ۳۰% و کارخانجات مخابراتی ایران با مالکیت  ۳۵% و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با مالکیت ۲۴% و گل گهر با مالکیت ۱۱% و مخابرات ایران با مالکیت ۲۰% و مدیریت پروژه های نیروگاهی ایران با مالکیت ۲۶% و ملی صنایع مس ایران با مالکیت ۳۷% و نیرو ترانس با مالکیت ۳۱% و بیمه دانا با مالکیت ۵۵% و پالایش نفت لاوان با مالکیت ۲۰% و پتروشیمی ارومیه با مالکیت ۶% و پتروشیمی بندر امام با مالکیت ۳۰% و پتروشیمی بوعلی سینا با مالکیت ۳۰% و پتروشیمی بیستون با مالکیت ۳۰% و پتروشیمی تبریز با مالکیت ۱۰% و پتروشیمی خوزستان با مالکیت ۳۰% و پتروشیمی شهید تند گویان با مالکیت ۱۰% و پتروشیمی فجر با مالکیت ۳۰% و پتروشیمی جم با مالکیت ۱۵% و دخانیات ایران با مالکیت ۲۸% و ساختمان سد و تأسیات آبیاری یا سابیر با مالکیت ۴۹% و شهر صنعتی البرز با مالکیت ۲۳% و شهر صنعتی رشت با مالکیت ۵۸% و شهر صنعتی با مالکیت ۲۱% و مشانیر با مالکیت ۴۲% و مگا موتور با مالکیت ۰.۵% و صنایع پتروشیمی خلیج فارس با مالکیت ۴۰% هستند.

 

ثبت نام سهام عدالت

این روزها که سهامِ عدالت یکی از داغ ترین خبرهای جامعه است برخی از جاماندگان و افرادی که از این طرح برخوردار نیستند و سهام عدالت ندارند علاقمند به دریافت سهام عدالت و ثبت نام برای دریافت این سهام هستند.اگر شما به سامانه samanese.ir مراجعه کنید می توانید با وارد کردن کد ملی خود نسبت به مشمولیت خود از این طرح اقدام کنید.

چنانچه اطلاعات شما به عنوان دارنده سهام عدالت در این سامانه نباشد شما دارنده سهام عدالت نیستید و در حال حاضر نیز امکان ثبت نام مجدد برای سهام عدالت وجود ندارد.

 

ارزش سهام عدالت در حال حاضر چقدر است

طبق آخرین آمار اعلامی در حال حاضر دو دهک کمیته امداد و سازمان بهزیستی برگه سهام یک میلیونی دارند و غیر از آن، ۲۵ میلیون نفر برگه‌های سهامِ عدالت ۵۳۲ هزار تومانی و ۱۰ میلیون نفر برگه‌های سهام ۴۷۸ هزار تومانی دراختیار دارند.

برای آگاهی از این مورد می توانیدوارد سامانه سهام عدالت شوید و ارزش سهام خودتان را در این سامانه ببینید که می تواند حدود ۵۳۲۰۰۰ تومان یا۱۰۰۰۰۰۰ و همچنین ۴۷۸ هزار تومان باشد.

ارزش واقعی سهامِ عدالت حدود ۱۰ تا ۱۲ برابر شده است یعنی برای سهام عدالت ۵۰۰۰۰۰ تومانی بین ۵ تا ۷ میلیون و برای سهام عدالت یک میلیون تومانی بین ۱۰ تا ۱۴ میلیون می باشد.

 

نحوه آزادسازی سهام عدالت

برای انتخاب روش آزاد سازی سهام عدالت، باید مشمولان(دارندگان سهام عدالت) وارد سامانه سهامِ عدالت شوند و با وارد کردن اطلاعات خود مراحل را طی کنند.

برای گزینش نحوه آزادسازی سهام یک ماه (از ۱۰ اردیبهشت ۹۹ تا ۱۰ خرداد ۹۹) فرصت وجود دارد اما نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد و در سامانه نیز به آن اشاره شده است اگر کسی یک روش آزاد سازی سهام عدالت را انتخاب کرد،‌دیگر امکان برگشت از تصمیم خود را نخواهد داشت.بنابراین در گزینش روش آزادسازی سهامِ عدالت خود با آگاهی اقدام کنید.

 

روش مستقیم و غیر مستقیم آزاد سازی سهام عدالت

در آزاد سازی به شیوه مستقیم مالکیت و مدیریت سهام‌عدالت به‌صورت مستقیم و بدون واسطه با لحاظ به فرد تخصیص و انتقال پیدا می کند.همچنین به میزان سهام تخصیص‌یافته به هر فرد در شرکت‌های سرمایه پذیر سهام‌ِعدالت و به‌تناسب ارزش مقطع واگذاری، تعدادی از سهام ۳۶ شرکت بورسی تخصیص خواهد یافت.

همچنین این گروه از سهام‌داران سهامِ عدالت، به ازای سهام شرکت‌های غیر بورسی سرمایه‌پذیر سهام عدالت، سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را نیز دریافت خواهند نمود.در این حالت مسئولیت حفظ، نگهداری و مدیریت سهام اختصاص‌یافته به عهده سهامدار بوده و در راستای حفظ ارزش سهام تخصیص‌یافته، قابلیت نقل‌وانتقال سهام مزبور به غیر و فروش آن بر اساس محدودیت‌های زمانی و مقداری تعیین‌شده توسط شورای عالی بورس صورت خواهد گرفت و مطابق قانون تجارت فرد سهامدار محسوب شده و از مزایای سهام تخصیص‌یافته ازجمله سود و … بهره‌مند می شود.

افرادی که این روش را برای آزادسازی سهام خود انتخاب کرده ان دو ماه پس از تاریخ انتخاب روش مذکور می‌توانند با مراجعه به سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) از تعداد سهام تخصیص‌یافته نزد شرکت‌های سرمایه‌پذیر سهامِ عدالت مطلع شوند.

در صورت انتخاب آزادسازی به روش غیرمستقیم، مالکیت و مدیریت سهام‌عدالت فرد از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی ساماندهی خواهد شد و فرد حق انتقال به غیر و دخل و تصرف در آن را نخواهد داشت.

یعنی سهام شرکت‌های سرمایه پذیر سهام‌ِعدالت متعلق به فرد توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی ساماندهی خواهد شد.

 
در تلگرام به ما ملحق شو در اینستاگرام به ما ملحق شو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *