سال مالی

Fiscal year

سال مالی در بورس چیست

سال مالی چیست

سال مالی یا  Fiscal yearدوره‌ای‌ است که برای محاسبه وضع مالی سالیانه در شرکت‌های گوناگون کاربرد دارد.یعنی شرکت ها در این تاریخ حساب و کتاب یکساله خود را انجام می دهند و بررسی می کنند که در یکسال گذشته چکار کرده اند.

آغاز سال مالی در هر شرکت ممکن است با شرکت دیگر تفاوت داشته باشد ولی همیشه مدت زمان سالِ مالی ۱۲ ماه است  و برای اشاره به سال مالی، همواره به تاریخ پایان یافتن اشاره می‌شود مثلا سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۱۳۹۷ .

معمولا سالِ مالی بیشتر شرکت ها ۲۹/۱۲ یعنی آخرین روز سال است.اما شرکت هایی هم هستند که روزهای دیگری از سال را به عنوان سالِ مالی انتخاب می کنند. روز بعد از پایان سالِ مالی، اولین روز از شروع سال مالی جدید است.

مثلا اگر سالِ مالی شرکت در ۳۱ شهریور هرسال بسته می‌شود، روز شروع سالِ مالی، اول مهر خواهد بود یا به عنوان مثال اگر شرکتی سالِ مالی اش ۲۹/۱۲ باشد ابتدای سالِ مالی این شرکت اول فروردین است.

برای مشاهده و اطلاع از سالِ مالی هر شرکت، کافیست آگهی مجمع عمومی عادی سالیانه یا صورت‌های مالی و اطلاعیه‌هایی که شرکت موردنظر در سایت codal.ir ارسال می‌کند را مشاهده کنید و به عبارت سالِ مالی منتهی به …. دقت کنید.هرچند که سالِ مالی می‌تواند تغییر داده شود و  شرکت‌ها با برگزاری مجمع فوق‌العاده اقدام به تغییر سال مالی کنند.

منظور از صورت مالی میان دوره‌ای چیست

با توجه به این موضوع اگر سال مالی شرکتی ۲۹/۱۲ باشد صورت های مالی سه ماهه شرکت منتهی به ۳۱/۳ خواهد بود و صورت مالی شش ماهه آن منتهی به ۳۱/۶٫ همچنین صورت مالی ۹ماهه آن منتهی به ۲۹/۹ و در نهایت صورت مالی سالیانه است که منتهی به ۲۹/۱۲ خواهد بود.

شرکت‌ها در این بازه‌های زمانی یعنی سه ماهه،شش ماه و نه ماهه گزارشی از‌ عملکرد خود ارائه می کنند که به آن ها صورت مالی میان دوره ای گفته می شود.صورت مالی ۱۲ ماهه نیز همان صورت مالی سالِ مالی هستند.در این بین صورت مالی ۶ ماهه و ۱۲ ماهه به صورت حسابرسی شده نیز روانه کدال می شوند.در این صورت های مالی شما ترازنامه،صورت سود وزیان و صورت سود وزیان جامع و صورت جریان وجه نقد و گزارش های ضمیمه را مشاهده خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *