رویکردهای تحلیل بنیادی

رویکردهای تحلیل بنیادی

 

دوست عزیز سلام

آشنایی با رویکردهای تحلیل بنیادی یکی از مسائل مهم در این زمینه است و همانطور که دیدید قبلا در آموزش تحلیل تکنیکال رویکردهای آن را در مقاله تحلیل تکنیکال و سه اصل آن برای شما گفتیم.

در این مقاله قصد داریم در راستای  آشنایی با تحلیل بنیادی و آموزش آن رویکردهای تحلیل بنیادی را برای شما مطرح کنیم.

 

رویکردهای تحلیل بنیادی چه هستند

هر کدام از ما برای بررسی و ورود به هر سهم یا صنعت یک دلیل یا انگیزه داریم که باعث شده ما نسبت به آن کنجکاو و یا به خرید آن ترغیب شویم.

مثلا شنیدن خبری در مورد یکی از شرکت های حاضر در بورس یا شنیدن اخباری در مورد اقتصاد یا صنعتی خاص در کشور.

متناسب با چرایی و انگیزه ما تحلیل بنیادی دو رویکرد ارائه می کند.

 

به این مقاله نگاهی بیاندازیدبا چه پولی وارد بورس بشیم و در بورس سرمایه گذاری کنیم؟

 

در این دو رویکرد اگر شما اخباری از شرکت شنیده باشید می توانید از رویکرد پایین به بالا استفاده کنید یا اگر در مورد صنعت یا اقتصاد خبری دریافت کرده اید از رویکرد بالا به پایین بهره بگیرید.

 

رویکرد بالا به پایین چیست

از آنجایی که اقتصاد و بورس با یکدیگر گره خورده اند هر اتفاقی چه مثبت باشد و چه منفی باعث تغییر در بورس خواهد شد که نیازمند بررسی است و این رویکرد میتواند به بررسی آن ها بپردازد.

 

پیشنهاد ویژهدسترسی آسان به کتاب بورس مساوی ثروت

 

رویکرد بالا به پایین در سه سطح کلی بررسی خود را آغاز می کند و در هر مرحله هر آنچه بماند اساس و پایه ای برای مرحله بعد خواهد شد تا در مرحله نهایی ما به شرکت و سهم با بازدهی مناسب برسیم.

در این روش ابتدا اقتصاد بررسی می شود. در کشور ما روابط بین المللی، روابط اقتصادی، نرخ تورم و نرخ بهره و تمامی تصمیمات اقتصادی دولت تاثیر گذار هستند و باید مورد بررسی قرار بگیرند.

با بررسی اقتصاد پی خواهیم برد که در اوضاع و احوال کنونی آیا صنعت مورد نظر ما قابلیت بازدهی خواهد داشت و در شرایط فعلی ورود به بورس و سرمایه گذاری در آن درست است یا نه.

پس از بررسی اقتصاد به صنعت می رسیم.

 

به این مقاله نگاهی بیاندازیدروند چیست

 

در این زمان برای بررسی صنعت مورد نظر باید وضعیت صادرات و واردات آن صنعت مقدار این صادرات ها و واردات ها، دلایلی که باعث عرضه و تقاضای صنعت می شوند و فعالان صنعت در کشور را بررسی کنیم.

 

 

اگر صنعت مورد نظر روند خوبی داشت ما با گروهی از شرکت ها  روبه رو خواهیم بود که بنا به وضعیت شرکت می توانیم از بین آن ها شرکت های اصلی را انتخاب کنیم و به بررسی داده های مالی آن ها که توسط شرکت منتشر شده است می پردازیم.

 

به این مقاله نگاهی بیاندازیدمجمع شرکت های حاضر در بورس ایران

 

 

رویکرد پایین به بالا چیست

اگر شما با شنیدن خبری در مورد شرکتی قصد سرمایه گذاری و خرید سهام داشتید می توانید در روش بنیادی از رویکرد پایین به بالا استفاده کنید.

به گونه ای که ابتدا شرکت را بررسی می کنید و سپس وضعیت آن را در صنعت سنجیده و بعد ببینید این صنعت در اقتصاد چه وضعیتی دارد.
 

 در این مقاله که با هدف آموزش بورس و علی الخصوص آموزش آسان بورس نوشته شده است به بیان یکی دیگر از نکات اصلی و پایه تحلیل بنیادی پرداختیم.

در مقالات بعدی آموزش تحلیل بنیادی به صورت ویژه به دیگر موضوعات این تحلیل خواهیم پرداخت.
در تلگرام به ما ملحق شو در اینستاگرام به ما ملحق شو

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *