خرید عرضه اولیه از چند کارگزاری امکان پذیر است

خرید عرضه اولیه

خرید عرضه اولیه از چند کارگزاری امکان پذیر است

خرید عرضه اولیه یکی از گزینه های جذاب برای افراد تازه وارد به بورس است که معمولا به آن ها توصیه می شود.

معمولا عرضه های اولیه ها به دلیل جذابیت قیمت مورد توجه سرمایه گذاران قرار می گیرند و از آن جا که خرید عرضه اولیه محدودیت هایی دارد در چند روز ابتدایی شاهد رشد قیمت آن ها هستیم.

عرضه اولیه سهام شرکت ها و شرکت در این عرضه اولیه ها یکی از جذابیت های بازار بورس برای سرمایه گذاران است.

مشاهده روند قیمتی بعد از عرضه اولیه های پیشین به خوبی نشان می دهد که دلیل این جذابیت سودی است که بعد از عرضه اولیه روانه جیب سرمایه گذارانی می شود که در این عَرضه اولیه ها شرکت کرده اند.

عرضه اولیه چیست

اگر شما جز خوانندگان مقالات ما باشید در مقاله بورس چیست گفتیم که سهام شرکت ها در بورس قابل معامله است.یعنی خریداران و فروشندگان(حقیقی و حقوقی) در قیمت های مورد نظر خودشان که در محدوده قیمتی قرار دارد سفارشات را ثبت می کنند.

اما قبل از اینکه سهام ه این گونه مورد معامله قرار بگیرد برای اولین بار در بورس توسط شرکت به سرمایه گذاران عرضه می شود. که به این رخداد عَرضه اولیه می گویند.

عرضه اولیه گرفته شده از کلمه (initial public offering(ipo به معنای عرضه عمومی اولیه است که در این رخداد درصدی مشخص از سهام شرکت مورد نظر برای نخستین بار از طریق بورس به سرمایه گذاران و متقاضیان سهم که علاقمند به سرمایه گذاری در شرکت مورد نظر هستند فروخته می شود.

ساز و کار معاملات در زمان عرضه اولیه سهام در بورس کمی با معاملات سهام عادی تفاوت دارد.

اما بعد از پایان این رخداد و از روز معاملاتی بعد از عَرضه اولیه دقیقا برای این سهم جدید در بورس با همان ساز و کار معاملات عادی می توانید اقدام به خرید و فروش کنید.

معمولا بنا به تجربه از عَرضه اولیه های پیشین در بورس، حدود ۹۰ درصد عرضه اولیه ها با موفقیت انجام شده و سودآور هستند.و به همین دلیل معمولا بیشتر معامله گران در این رخدادبورسی شرکت می کنند.

چرا قیمت سهام شرکت های بورس بعد از خرید عرضه اولیه رشد می کند

گفتیم در خرید عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ شما محدودیت خرید سهم دارید. یعنی نهایتا به همان میزان حداکثری که برای ثبت سفارش در اطلاعیه قید شده است خواهید توانست سفارش خودتان را ثبت کنید.

همین محدودیت یکی از دلایلی است که در روزهای بعد از عَرضه اولیه سهم با استقبال متقاضیان روبه رو شود. چرا که با باور سودآوری عَرضه اولیه سرمایه گذاران قصد سرمایه گذاری بیشتر بر روی سهم دارند.

نکته دیگر و دلیل دیگری که معمولا شاهد رشد عَرضه اولیه ها هستیم این موضوع است که معمولا در زمان عرضه اولیه قیمتی که برای سهم در نظر گرفته شده است از ارزش ذاتی سهم پایین تر است.

تا سرمایه گذاران برای خرید اقدام کنند و بعد از عرضه با رسیدن قیمت به محدوده واقعی کم کم شاهد کاهش صف خرید خواهیم بود.

آیا همه عرضه اولیه ها سودآور هستند

در بالا گفتیم که بیش از ۹۰ درصد عرضه های اولیه سودآور هستند.و بیان این درصد خود نشان دهنده این موضوع است که مواقعی هم خواهد بود که عرضه اولیه ها نه تنها سود ده نیستند بلکه بلافاصله بعد از عرضه شما شاهد افت قمت این سهم خواهید بود.

و این نشان می دهد که بهتر است قبل از خرید عرضه اولیه اقدام به بررسی شرکت مورد نظر کنید تا در عرضه ای شرکت نکنید که ارزش واقعی آن کمتر از مقداری باشد که در عَرضه اولیه ارائه می شود

آیا می توان از چند کارگزاری عرضه اولیه خرید

حتما شما هم به چگونگی خرید عرضه اولیه در بازار سرمایه فکر کرده اید و مطمئنا استفاده از خدمات چند کارگزاری به صورت همزمان شما را به این فکر انداخته است که به صورت همزمان از طریق کارگزاری های مختلف اقدام به خرید عرضه اولیه کنید.

اما برخلاف اینکه شما برای دریافت نام کاربری و رمز عبور چندین کارگزاری هیج محدودیتی ندارید و می توانید با استفاده از پنل کارگزاری های مختلف معاملات خودتان را انجام دهید.

اماآنچه در عرضه اولیه اهمیت دارد کدبورسی است و نه تعداد کارگزاری هایی که شما امکان استفاده از خدمات آن ها را دارید و یا مشتری آن ها هستید. و ملاک خرید عرضه اولیه کد بورسی شماست که برای هر فرد تنها یک کد صادر می شود.

پس شما تنها به اندازه سهمیه ذکر شده در آگهی عرضه اولیه برای یک کد می‌توانید عرضه اولیه بگیرید.

اما به طور معمول به دلیل تقاضای بسیار زیادی که برای عرضه‌های اولیه شکل می گیرد، معمولا سهمیه کمی حتی کمتر از حداکثر سهمیه مشخص شده به افراد شرکت‌کننده می‌رسد.

اما به دلیل اینکه در بیشتر مواقع مقداری سود نصیب سرمایه‌ گذاران می‌کند یکی از راه های کم خطر برای تازه واردان است.

خرید عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ

در خرید عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ دیگر الویت زمانی معنی ندارد و در تایم مشخص شده که معمولا بین ساعت ۱۰ تا ۱۲:۳۰ است علاقمندان به شرکت در عَرضه اولیه می توانند سفارشات خودشان را در محدوده قیمتی مشخص شده ثبت کنند.

در این روش یک قیمت مشخص برای ثبت سفارش وجود ندارد و کف و سقف قیمتی مشخص شده و شما میتوانید در هر قیمتی در این محدوده و تا حداکثر میزان سهمی که در اطلاعیه مشخص شده است سفارش خودتان را ثبت کنید.

در این روش همانطور که می بینید تنها مشکل داشتن محدوده قیمتی است و بیشتر سرمایه گذاران ترجیح می دهند برای اینکه سهم به آن ها اختصاص یابد در سقف قیمتی اقدام به ثبت سفارش کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *