حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال چیست

حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال چیست

حتما شما به عنوان خوانندگان و همراهان همیشگی و همچنین علاقمندان بازار سرمایه می‌دانید که قیمت یک سهم در فرایند عرضه و تقاضا مشخص می شود.

هرچه فشار خریداران بیشتر باشد مسلما قیمت‌ به طرف بالا و هر چه فشار فروش یا عرضه بیشتر باشد قیمت سهم به سمت پایین حرکت خواهد کرد.

به بیانی دیگرهرگاه قیمت افزایش پیدا می کند یعنی این خریداران هستند که کنترل قیمت را به دست گرفته اند و زمانی که با کاهش قیمت رو به رو هستیم.

یعنی این فروشندگان هستند که بر قیمت ها تسلط پیدا کرده و آن را کنترل می کنند.این خرید و فروش ها و تسلطی که طرف عرضه یا تقاضا بر قیمت پیدا می کنند مشخص می کنند که قیمت باید به کدام سو حرکت کند.

حمایت و مقاومت

آیا باید به سطوح پایین تر برسد و قیمت های کمتری تجربه کند و یا به سطوح بالاتر و قیمت های بیشتر.در نهایت قیمت ها توسط تقاضا کنندگان وعرضه کنندگان مشخص می‌شوند.

خطوط یا محدوده های حمایت و مقاومت از اتصال نقاط مهمی به دست می آیند که در آن‌ها قدرت عرضه و تقاضا تقریبا با هم برابر می شوند و در این نقاط شاهد بازگشت قیمت ها هستیم.

 

مفهوم حمایت و مقاومت چیست

در واقع ترازهای حمایت و مقاومت، سطوحی از قیمت‌ها هستند که معامله گران و سرمایه گذاران در نزدیکی سطوح حمایت تمایل به خرید سهام موردنظر خواهند داشت و در نزدیکی سطوح مقاومت تمایل به فروش سهام خود دارند.

این سطوح برای خریداران و فروشندگان بسیار جذاب هستند و معمولا در این محدوده ها شاهد فشار خرید یا فروش خواهیم بود.

کشیدن حمایت و مقاومت

سطح حمایت در تحلیل تکینکال چیست

همانطور که در بالا اشاره شد حمایت ها سطوحی هستند که برای خریداران یا طرف تقاضا از جذابیت خاصی برخوردار هستند به گونه ای که با رسیدن قیمت به این سطوح با افزایش تقاضا روبه‌رو هستیم و همین افزایش تقاضا در نهایت باعث بالا رفتن قیمت‌ها خواهد شد.

یعنی در  سطوح حمایت تقاضا بر عرضه غلبه می‌کند و یا خریداران بر فروشندگان مسلط می شوند و لذا شاهد خواهیم بود که این افزایش تقاضا و غلبه بر عرضه باعث افزایش قیمت‌ها خواهد شد.

حمایت

این سطوح از وصل کردن نقاط حداقلی(مینیمم) یا همان دره ها شکل گرفته در روند قیمت ایجاد می شوند.

یعنی شما با وصل کردن نقاط مینیمم که در گذشته و تاریخچه حرکت قیمت و از طریق نمودارها قابل دیدن است می توانید سطوح حمایت احتمالی آینده را رسم کنید،سطوحی که احتمالا قیمت با رسیدن به آن ها تغییر جهت خواهد داد و رشد خواهد کرد.

 

سطح مقاومت در تحلیل تکنیکال چیست

سطوح مقاومت بر خلاف حمایت ها از وصل کردن قله ها به دست می‌آید و انتظار داریم با رسیدن قیمت به این سطوح عرضه بر تقاضا پیشی بگیرد و این افزایش فروش باعث افت قیمت ها شود.

یعنی قیمت با رسیدن به این سطوح تغییر جهت داده و با کاهش قیمت رو به رو خواهیم بود.

به بیان ساده تر این سطوح برای فروشندگان جذاب هستند و در این مناطق فروشندگان هستند که کنترل قیمت ها را بدست می گیرند و در نهایت با پیشی گرفتن از خریداران جهت حرکت قیمت را تعیین می کنند.

Resistance

اعتبار حمایت و مقاومت

حمایت ها از اتصال دره ها یا پایینترین نقاط قیمت در نمودار و مقاومت با اتصال بالاترین نقاط شکل می گیرد.همانطور که می دانید در ریاضیات شما با داشتن دو نقطه می توانید یک خط رسم کنید.

پس دو برخورد در مورد سطوح حمایت و مقاومت برای رسم این سطوح لازم است.اما نقطه سوم به خط شما اعتبار می دهد و هر چه تعداد برخورد بیشتر باشد این سطوح معتبر تر هستند چرا که در گذشته قیمت بارها با رسیدن به آن واکنش نشان داده است.

به علاوه با توجه به نکته بالا مشخص است که هر چه این سطوح مربوط به گذشته باشند و از نظر زمانی بازه طولانی تری را پوشش دهند اعتبار بیشتری دارند و علاوه بر این موضوع معمولا دیده می شود که خطوطی که شیبی کمتر از ۴۵ درجه دارند معتبرترند و سطوح با شیب بیشتر زودتر به واسطه حرکت قیمت ها شکسته می شوند و از دست می روند.

 

تبدیل حمایت به مقاومت یا وازگونی وظایف

هر سطحی در نمودار قیمت ها چه حمایت باشد چه مقاومت زمانی که به وسیله قیمت شکسته شود تغییر ماهیت می دهد.

یعنی اگر قیمت به زیر سطوح حمایت نفوذ کند این سطوح از این به بعد برای قیمت حکم مقاومت خواهند داشت و احتمال دارد قیمت در صورت برگشت و رسیدن به این سطح همچون زمانی که به مقاومت می رسد با افزایش عرضه وکاهش قیمت رو به رو شود.

در مورد مقاومت و شکست آن هم به همین گونه اتفاق خواهد افتاد یعنی اگر سطح مقاومت توسط قیمت شکسته شود و قیمت به بالای مقاومت نفوذ کند این سطح از این بعد برای قیمت حکم حمایت خواهد داشت و احتمال افزایش تقاضا با رسیدن قیمت به این سهم در آینده وجود دارد.

 

آنچه در ” حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال چیست ” مطالعه کردید:

حمایت در تحلیل تکنیکال چیست؟

مقاومت در تحلیل تکنیکال چیست؟

چگونه حمایت و مقاومت را رسم کنیم؟

آیا تمام سطوح حمایت و مقاومت معتبر هستند؟

وازگونی وظایف چیست؟
در تلگرام به ما ملحق شو در اینستاگرام به ما ملحق شو
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *