ترازنامه چیست و چه کاربردی در تحلیل بنیادی دارد

ترازنامه چیست و چه کاربردی در تحلیل بنیادی دارد

ترازنامه

در تحلیل بنیادی بخش مهمی از اطلاعات مورد نیاز ما به عنوان سرمایه گذار، تحلیلگر و… توسط اسناد مالی ارائه شده توسط شرکت به دست می آید.

در مقاله تحلیل بنیادی چیست به این موضوع اشاره کردیم که اسناد مالی شرکت ها از چند قسمت تشکیل می شوند که ترازنامه یکی از آن هاست.

در این مقاله آموزش آسان بورس قصد داریم به معرفی ترازنامه و آنچه در ترازنامه گزارش می شود بپردازیم تا شما به عنوان یک سرمایه گذار بتوانید اطلاعات مورد نیاز خودتان را از ترازنامه شرکت های بورسی استخراج و سرمایه گذاری موفقی داشته باشید.

 

ترازنامه چیست

اگر شما بخواهید از وضعیت مالی یکی از شرکت های حاضر در بورس ایران مطلع شوید می توانید با مطالعه ترازنامه یا Balance sheetو خواندن اطلاعات این گزارش پی به وضعیت مالی شرکت در زمان مشخص ببرید.

 

اقلام ترازنامه

ترازنامه که وضعیت مالی شرکت در یک زمان مشخص اشاره می کند حاوی اطلاعات مهمی مثل دارایی ها، بدهی ها و حقوق صاحبان سرمایه شرکت است که همچون تکه های یک پازل، ترازنامه را می سازند.

اگر به ترازنامه بالا که از سایت کدال صرفا برای آشنایی شما آماده شده است دقت کنید، می بینید که دارایی ها ( منابع اقتصادی)در طرف راست ترازنامه و بدهی ها(تعهدات اقتصادی) وحقوق صاحبان سرمایه(تفاوت منابع و تعهدات اقتصادی) در طرف چپ این صورت مالی قرار می گیرند.

و مجموع هر دو طرف ، یعنی مجموع دارایی ها  و مجموع بدهی ها و سرمایه باید با هم برابر باشد. یعنی

دارایی = بدهی+ سرمایه

این معادله همیشه در ترازنامه برقرار است و به عنوان یک اصل حسابداری شناخته می شود.

 

به این مقاله نگاهی بیاندازیدتحلیل تکنیکال و سه اصل آن

 

ساختار ترازنامه چگونه است

به جرات می توان گفت که ترازنامه در تمام شرکت ها با چشم پوشی از جزئیات به یک شکل کلی ارائه می شود.

یعنی فرقی نمی کند که شما ترازنامه چه شرکتی را مطالعه کنید یا چه صنعتی. شکا کلی ترازنامه به صورت یک T بزرگ است که دارایی ها طبق آنچه قبلا گفتیم در طرف راست و بدهی ها و حقوق صاحبان سهام در طرف چپ آن قرار دارد.

ممکن است با توجه به صنعت تفاوتی در دارایی ها و بدهی ها داشته باشیم اما کلیت ترازنامه همان شکلT خواهد بود.

 

دارایی چیست

دارایی یا assetیک مفهوم مالی که نشان دهنده اموال و حقوقی است که ارزش پولی دارند و با انجام معاملات و… در گذشته در اختیار شرکت قرار گرفته اند.

و همانطور که بالاتر گفتیم دارایی ها منابع اقتصادی شرکت هستند که منافع جاری و آتی برای شرکت دارند.  این دارایی ها که در ترازنامه ذکر می شوند هم مشهود هستند و هم غیر قابل رویت.

مثلا پول نقد ، زمین و… دارایی های مشهود هستند اما بخشی از دارایی شرکت ها می تواند امتیازی غیر قابل رویت باشد مثل حق چاپ، حق اختراع و یا سرقفلی ها که امتیاز و حقوق مالی هستند.

 

به این مقاله نگاهی بیاندازیدحداقل پول برای سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار

 

انواع دارایی در ترازنامه

اگر به قسمت دارایی های ترازنامه دقت کنید متوجه خواهید شد که این قسمت خود از چند بخش تشکیل شده است که به انواع دارایی ها اشاره می کنند.

  • دارایی جاری
  • دارایی غیر جاری

 

تفاوت دارایی جاری و غیر جاری

تفاوت این دو دارایی یعنی دارایی جاری و غیر جاری از نظر نقدشوندگی و زمان نقدشوندگی آنهاست. دارایی جاری دارایی هایی هستند که کمتر از یکسال به پول نقد تبدیل می شوند .

اما دارایی های غیر جاری دارایی هایی هستند که بیشتر از یکسال زمان برای نقد کردن و یا تبدیل آن ها نیاز است و در یکسال آینده به پول نقد تبدیل نمی شوند.

معمولا در ترازنامه دارایی ها براساس سرعت نقدشوندگی الویت بندی و لیست می شوند.به همین دلیل در این صورت مالی شما ابتدا دارایی جاری و سپس دارایی های غیرجاری را مشاهده می کنید.

 

انواع دارایی جاری و غیرجاری

دارایی های جاری و غیر جاری را میتوان به دارایی های مختلفی تقسیم بندی کرد که در ترازنامه به صورت زیرگروه این دو دارایی نوشته می شوند.

 

وجه نقد یا موجودی نقد

این موجودی که بخشی از دارایی جاری است همان پول و هر چیز نقد دیگری است که در حساب بانک، صندوق و… موجود است

 

اسناد دریافتنی

این بخش مربوط به حسابهایی است که شرکت از فروش کالا و خدمات به صورت تعهدی دریافت کرده است و این اسناد قابل تبدیل به وجه نقد هستند.

 

حساب دریافتنی

این بخش از دارایی های جاری مربوط به فروش کالا و خدمات به صورت نسیه است که در حساب دارایی ترازنامه قید می شود

 

هزینه پیش پرداخت شده

گاهی شرکت ها بخشی از هزینه هایشان را قبل از موعد پرداخت می کنند مثل بیمه ، اجاره و … که این حسابها در این قسمت نوشته می شود و یک دارایی به حساب می آید زیرا شرکت یا واحد تجاری نسبت به پرداخت آن در آینده معاف است

 

زمین

بهای تمام شده زمینی که متعلق به واحد تجاری یا شرکت موردنظر ما باشد در این بخش از دارایی های غیر جاری نوشته می شود

 

ساختمان

همچون زمین، بهای ساختمان در اختیار شرکت چه دفتر کار باشد یا انبار و… دیگر در این قسمت ثبت می شود

 

به این مقاله نگاهی بیاندازیدبا چه پولی وارد بورس بشیم و در بورس سرمایه گذاری کنیم؟

 

بدهی چیست

این بخش از ترازنامه تعهدات پرداختی واحد تجاری یا شرکت مورد نظر ما را در آینده نشان می دهد. در اصل این بخش یعنی بدهی یا liabilitiesبه طلبی که دیگران از شرکت دارند اشاره می کند.

این بخش هم همچون دارایی ها به دو زیرگروه بدهی جاری و غیر جاری تقسیم می شود که در ادامه به توضیح این دو بخش خواهیم پرداخت.

 

تفاوت بدهی جاری و غیرجاری چیست

همچون دارایی ها که بنا به زمان نقدشوندگی و دریافت تقسیم بندی می شدند بدهی ها هم از نظر زمان پرداخت به دو گروه جاری و غیر جاری تقسیم بندی می شوند.

بدهی های جاری بدهی هایی هستند که کمتر از یکسال تسویه خواهند شد و بدهی های غیر جاری بدهی هایی هستند که بیشتر از یکسال زمان برای تسویه آن نیاز است.

 

انواع بدهی جاری و غیر جاری

در این قسمت در مورد انواع بدهی ها صحبت می کنیم تا شما با سمت چپ ترازنامه و انواع بدهی های جاری و غیرجاری آشنا شوید.

 

پرداختنی های تجاری و غیرتجاری

در این بخش شما می توانید بدهی های شرکت بابت تامین مواد اولیه و لوازم و تجهیزات و… را مشاهده کنید.

 

هزینه های پرداختنی

شرکت های معمولا هزینه های معمولی دارند مثل حقوق ، مالیات، بهره وام و….. در این بخش از بدهی ها شما می توانید این بخش از تعهدات پرداختی شرکت در این زمینه را ببینید.

 

پیش دریافت ها

شرکت ها گاهی برای ارائه خدمات از مشتریان خودشان بیعانه می گیرند که در این قسمت دیده می شود. که این بخش دقیقا ماهیتی خلاف پیش پرداخت دارد.

 

سود سهام پرداختی

در مجمع سالانه شرکت ها بخشی از سود شناسایی شده یا همان eps را بین سهامداران خودشان تقسیم می کنند. این قسمت همان سود تقسیمی است که هنوز به حساب سهامداران ریخته نشده است.

 

به این مقاله نگاهی بیاندازیدروند چیست

 

حقوق صاحبان سهام چیست

اگر شرکت ها از قسمت دارایی که بالاتر توضیح دادیم بدهی ها را پرداخت کنند، هرچه باقی می ماند حقوق صاحبان سهام یا Equity است.

به همین دلیل حقوق صاحبان سهام مشخص کننده حق و حقوق صاحبان سهام و مالکان نسبت به دارایی های شرکت است.

در این بخش از ترازنامه نیز شما شاهد چند بخش خواهید بود که در ادامه توضیح می دهیم.

 

سرمایه

اگر شما تعداد سهام شرکت را در ارزش اسمی آن که طبق قانون در ایران ۱۰۰ تومان است ضرب کنید سرمایه شرکت را به دست می آورید.

 

اندوخته قانونی

طبق قانون اگر شرکت ها در سال مالی زیان ده نباشند باید هر سال مالی ۵درصد از سود خالص خودشان را به این حساب اختصاص بدهند تا این مبلغ حداقل به ده درصد از سرمایه شرکت برسد.

 

سود یا زیان انباشته

این سود، سود خالص تقسیم نشده است که برای بدست آوردن آن از مجموع سود انباشته ابتدای دوره و درآمد، هزینه ها و سود تقسیمی را کم می کنیم.

 

اعداد در ترازنامه بر چه مبنایی هستند

اعدادی که شما در ترازنامه می بینید بر حسب ارزش دفتری هستند.

یعنی اگر شرکت ۱۰ سال پیش زمینی خریده است شما در ترازنامه قیمت ده سال پیش را خواهید دید و تورم و افزایش قیمت تاثیری روی ترازنامه و قیمت ها آن ندارد. و ارزش دارایی ها به روز نیستند.

 

ترازنامه چه کاربردی در تحلیل بنیادی دارد

در تحلیل بنیادی که شما باید با استفاده از صورت ها و گزارشات مالی پی به ارزش ذاتی سهم و ارزشمند بودن شرکت ببرید،ترازنامه می تواند بخشی از اطلاعات مورد نیاز شما برای محاسبه نسبت های مالی را در اختیارتان قرار دهد.

پس به عنوان فردی که علاقمندید در این بازار فعالیت کنید مطالعه و یادگیری این صورت مالی کمک شایانی به پیشرفت شما در زمینه سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار خواهد کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *