اوراق بدهی چیست و سرمایه گذاری در اوراق بدهی چگونه است

اوراق بدهی چیست و سرمایه گذاری در اوراق بدهی چگونه است

اگر شما تصمیم بگیرید که

  • خانه بخرید
  • ماشین خودتان را با یکی از بروزترین خودروها تعویض کنید
  • دستی به سر و روی خانه تان بکشید و اسباب و وسایل منزلتان را تعویض کنید

اما پول کافی نداشته باشید چه می کنید؟

بیشتر شما در این مواقع تصمیم می گیرید که برای رفع این کمبود بودجه و رسیدن به هدفتان که همان خرید خانه، خودرو و اسباب منزل است از بانک ها وام بگیرید.آموزش بورس

 در مقابل شما به عنوان یک فرد از جامعه، شرکت ها و سازمان های تجاری هم برای رسیدن به اهداف خودشان و تامین مالی جهت دستیابی به اهداف رفتاری مشابه با رفتار شما دارند و می توانند از بانک ها وام بگیرند.

اما از آن جایی که برای عملی کردن اهداف آن ها یعنی انجام پروژه ها و… نیاز به سرمایه کلانی است وگاهی این مبلغ و سرمایه مورد نیاز آنقدر زیاد است که بانک ها نیز توان پرداخت آن را به سازمان ها ندارند، باید به گزینه دیگری به جز وام گرفتن از بانک فکر کنند.

آموزش بورس

به این مقاله نگاهی بیاندازیدحداقل پول برای سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار

 

سوالی که اینجا مطرح می شود این است که پس سازمانهایی که بانک ها توان وامدهی به آن ها را ندارند برای رسیدن به سرمایه و تامین مالی خود چه می کنند؟

درست در نقطه ای که بانک ها قدرت تامین مالی را ندارند و از لیست تامین مالی سازمانهای تجاری خط می خورند گزینه جذاب دیگری پدیدار می شود و آن وام گرفتن از اشخاص حقیقی و حقوقی است.

آموزش بورس

اوراق بدهی چیست

به بیان ساده می توانیم اینطور بگوییم که اوراق بدهی وسیله و یا روشی برای تامین مالی سازمانها و نهادهاست که آن ها به منظور جذب سرمایه این اوراق را منتشر می کنند.

و از طرفی چون این اوراق ریسک کمی دارد و سود آن تضمین شده است برای شما به عنوان سرمایه گذارمی تواند ابزاری برای کنترل ریسک پرتفوی تان باشد.

 

به این مقاله نگاهی بیاندازیدتحلیل تکنیکال و سه اصل آن

 

اوراق بدهی چه مشخصاتی دارد

این اوراق مشخصاتی دارند که به واسطه این مشخصات که بین تمامی اوراق مشترک است شناخته می شوند و شما به عنوان یک سرمایه گذار در زمان خرید آنها باید به این مشخصات دقت کنید.

آموزش بورس

تاریخ سر رسید

منظور از تاریخ سر رسید در اوراق تاریخی است که شما در آن تاریخ اصل وام(ارزش اسمی اوراق) یا همان پول اولیه جهت خرید اوراق را خواهید گرفت.

در واقع تاریخ سر رسید، تاریخ پایان یک دوره در اوراق بدهی گفته می شود.

 

نرخ سود اسمی

این نرخ همان نرخ بهره ای است که شما در ازای پرداخت وام به سازمانها دریافت می کنید. یعنی شما به عنوان خریدار اوراق بسته به تعداد دوره دریافت سود مطابق با نرخ سود اسمی، بهره آن را دریافت می کنید.آموزش بورس

اگر شما برای کاهش ریسک پرتفوی خودتان اوراقی با ارزش۱۰۰هزار تومان و نرخ سود اسمی ۲۰% و تعداد۲ دوره در سال خریده باشید. مطابق با دوره هر ۶ ماه یکبار ۱۰ درصد از نرخ سود اسمی اوراق را دریافت می کنید.

آموزش بورس

قیمت فروش

اگر شما به عنوان خریدار اوراق نتوانید و یا نخواهید تا زمان سر رسید اوراق صبر کنید، به راحتی می توانید این اوراق را در بازار سرمایه به فروش برسانید و مطابق با قیمت بازار به فرد دیگری بفروشید.

 

به این مقاله نگاهی بیاندازیدروند چیست

 

نرخ سود تا سررسید(YTM)چیستآموزش بورس

اگر شما قصد خرید اوراق داشته باشید و اوراق بدهی را در اولین روز انتشار آن بخرید، نرخ سود شما همان نرخ سود اسمی خواهد بود که به آن اشاره کردیم.

اما اگر شما بعد از انتشار و به قیمت تعیین‌شده بازار این اوراق را تهیه کنیدو تا زمان سر رسید این اوراق را نفروشید، نرخ سود شما نرخ سود اسمی نخواهد بود بلکه نرخ سود تا سررسید یا YTM  نامیده می‌شود.آموزش بورس

بیشتر اوراق بدهی با این نرخ سود یعنی نرخ سود تا سر رسید مورد معامله قرار می گیرند. یعنی هر لحظه، اوراق به قیمتی خاص و مشخص در بازار سرمایه خرید و فروش می شود.

 

مزایای اوراق بدهی

همانطور که گفتیم این اوراق برای سرمایه گذاران می تواند ابزاری برای کاهش ریسک پرتفوی آن ها باشد.

زیرا این اوراق تضمین شده هستند و از آن جایی که بیشتر دولت نسبت به انتشار این اوراق اقدام می کند، پرداخت اصل پول و سود شما تضمین شده است.آموزش بورس

و شما به راحتی می توانید با خرید اوراق، سرمایه گذاری مطمئن و تضمین شده ای داشته باشید.
در تلگرام به ما ملحق شو در اینستاگرام به ما ملحق شو

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *